HTML

Disszemináció

Pályázati projekt disszeminációról..

Operatív Program

Operatív Program - Projekt kommunikáció

Friss topikok

  • Mihály K: Nagyon jó, hogy van egy gyűjtőportálja ezeknek a projekteknek. Szerintem nem csak az a jó, hogy bö... (2013.12.10. 12:23) Disszeminációs blog

Linkblog

Új típusú, környezetbarát technológiát fejlesztett az Izotóp Intézet

2021.07.07. 16:15 eurOP

nkfi_alapbol_megvalosulo_projekt.jpg
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap „Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása” című pályázati felhívásán 141,85 millió Ft állami támogatást nyert el az Izotóp Intézet Kft. A 328 millió forint összköltségű projekt során kifejlesztettek egy környezetbarát technológiát, mely régi, már nem használt (hulladék) sugárforrások felhasználásával új típusú cézium-sugárforrások előállítását teszi lehetővé.

Az Izotóp Intézet Kutató, Fejlesztő, Termelő és Szolgáltató Kft. többek között radioaktív sugárforrások és egyéb, radioaktív izotópot tartalmazó gyógyászati termékek gyártásával, kutatásával, fejlesztésével és forgalmazásával foglalkozik. A vállalkozás Sugártechnika üzletágának fő profilja a sugárforrások, besugárzó berendezések gyártása, továbbá technológiai módszerek fejlesztése a radioaktív hulladékok újrahasznosítására.

A KFI projekt keretében a lejárt szolgálati idejű, nagy aktivitású, környezeti szempontból a por formában jelenlévő, vízben jól oldodó cézium miatt veszélyes Cs-137 hulladék újrafelhasználását valósították meg, kidolgozva a cézium mátrixhoz (kerámiához) való kötésének technológiáját. A mátrixhoz kötött cézium nem oldódik vízben, a környezetbarát technológia alapanyagaként pedig a már hulladékként tartott régi források szolgálnak alapul. Az új technológiával gyártott zárt sugárforrások nemzetközi piacon értékesíthető források. A technológia alkalmazásával csökkenthető a temetésre szánt radioaktív hulladékok mennyisége.

A fejlesztés eredményeként létrejött egy komplett gyártórendszer (forrófülke sor) új típusú, kerámiához kötött Cs-137 sugárforrások előállítására, az új típusú Cs-137 sugárforrás prototípusa, valamint egy komplett gyártástechnológiai leírás új típusú Cs-137 sugárforrások előállítására és a gyártórendszer üzemeltetésére.

A projekt keretében két K+F-álláshellyel bővült az Izotóp Intézet Kft. kutatói létszáma.

Az NKFI Alap „VÁLLALATI KFI_16” pályázati kiírásán 141 855 878 Ft állami támogatást elnyert, 328 024 327 Ft összköltségvetésű projekt 2017. július 28-án indult és 2020. november 30-án zárult.

Szólj hozzá!

Címkék: technológia Budapest kutatás-fejlesztés K+F kutatás-fejlesztés-innováció sikeres projektek NKFIA NKFI Alap Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása Cs-137 új típusú sugárforrások hulladék újrafelhasználás Izotóp Intézet Kft radioaktív izotópok Cs-137 hulladék

A bejegyzés trackback címe:

https://disszeminacio.blog.hu/api/trackback/id/tr916615346

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása