A 159,48 millió forint összköltségvetésű projekt során stresszfehérje moduláción alapuló gyógyszerjelölt vezérmolekulák fejlesztése kezdődött.
A K+F projekthez az Új Széchenyi Terv „Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása” elnevezésű pályázati kiírásán 127,58 millió forint támogatást nyert el a LipidArt Kft. által vezetett konzorcium.
A fejlett világban a várható élettartam egyre növekszik, ami együtt jár mind a neurodegeneratív, mind a daganatos megbetegedések számának emelkedésével. 2050-re az Alzheimer-kór előfordulásának megnégyszereződésével számolnak, s ezen betegek ápolása rendkívüli anyagi terheket ró a társadalomra. Hasonló egészségügyi problémát okoz a rákos megbetegedések számának növekedése. A két leggyakoribb végzetes daganat a vastagbél- és tüdőrák. Magyarország sajnos vezeti az európai halálozási statisztikákat a melanóma, vastagbél- és tüdőrák esetében is.
A neurodegeneratív betegségeknek mindmáig nincs kielégítő gyógyszeres terápiája, és ez érvényes a tumorok többségére is. Ahogy a daganat kialakulásának molekuláris mechanizmusa egyre jobban ismertté válik, a hagyományos antitumor kezelések mellett számos új molekulárisan célzott daganatellenes kezelési módszer jelenik meg. Nyilvánvalóan szükséges azonban új elvekre épülő további célzott terápiás eljárások kifejlesztése.
A projekt célja új vezérmolekulák azonosítása a neurodegeneratív és daganatos betegségek területén a hősokkfehérje indukciót módosító molekulakönyvtár optimalizálásán keresztül. A projekt során módszert dolgoznak ki a fenti betegségekben bizonyítottan szerepet játszó, a lipidomikai ujjlenyomattal is összefüggésbe hozható stresszfehérje (HSP) családok szintjének és lokalizációjának egyidejű kvantitatív jellemzésére. A pályázat keretében a lipidomikai, génexpressziós, stresszfehérje, valamint egyedi sejtmikroszkópiai panel bevezetésével bioinformatikai és rendszerbiológiai eszköztár felhasználásával választ kívánnak kapni a neuroprotektív, illetve daganatellenes új molekulák hatásmechanizmusára. Kidolgozzák és sejtpaneleken, valamint állatmodelleken kísérletekkel támasztják alá a neuroprotektív, illetve antitumor gyógyszerjelöltek lipidomikai és stresszfehérje ujjlenyomata alapján történő jellemzését, valamint meghatározzák a gyógyszeres terápia ezen alapuló predikciós markereit is.
A projekt megvalósításához nemzetközi összehasonlításban is jelentős versenyelőnnyel rendelkeznek a résztvevők, mivel a pályázat alapvetően a saját alaptudományos eredményeikre épül.
A projekt 2012. szeptember 1-én indult és várhatóan 2014. április 30-án fejeződik be.